چگونه خدمات فروش عالی برای کسب و کار خانگی خود داشته باشیم

خدمات فروش

مشتریان بزرگترین سرمایه هر کسب و کاری محسوب می شود ، آنقدر که پیتر دارکر هدف هر کسب و کاری را جذب و حفظ مشتریان عنوان کرده است. راحت ترین معیار برای ارزیابی اینکه چقدر ما به این هدف نزدیک شده ایم ، اندازه گیری میزان رضایت مشتریانمان از خدمات فروش ما می باشد. یعنی چند نفر از مشتریانمان از اینکه تصمیم گرفتند از ما خرید کنند پشیمان نیستند و مجدد هم تمایل دارند از ما خرید کنند.

وقتی بزرگترین کسب و کار ها و شرکت ها را نگاه کنید به خوبی متوجه اهمیت مشتری از نظر آنها می شوید. به طوری که با تمام توان تلاش می کنند مشتریانشان را راضی کرده و آنها را حفظ کنند. از نظر سام والتون تاجر و کارافرین آمریکایی ما در کسب و کارمان تنها یک رئیس داریم و آن هم مشتری ما است. در واقع مشتری ما میتواند با گرفتن این تصمیم که از ما خرید نکند و جای دیگری پول خرج کند ما را به راحتی اخراج کند.

 

خدمات فروش عالی

برای موفق شدن کسب و کار خانگی مان ، لازم است که از نظر ارائه خدمات عالی به مشتریان خود مشهور بشویم.

برهمین اساس برای ارزیابی موفقیت کسب و کار خود ، برای آن رتبه کیفی تعیین میکنیم. در مطالعاتی که در دانشگاه هاروارد انجام گردیده است ، مشتری کیفیت را بر اساس خود محصول و یا خدمات فروخته شده و همچنین روش فروش و یا ارائه آن ، تعریف میکند. شما فکر میکنید در حال حاضر از نظر مشتریانتان کیفیت محصول یا خدماتتان و کیفیت فروش، ارائه و تحویل آن محصول دارای چه امتیازی است؟

در هر کسب و کاری ارائه خدمات به مشتریان در چهار سطح انجام می شود

۱٫خدمات فروش راضی کننده

راضی نگه داشتن یک مشتری یا به عبارتی دیگر مشتریانی که از محصول یا خدمتی که بهاو فروخته ایم راضی است ، کمترین تاثیر را در موفقیت کسب و کار ما  دارد! بنابراین اگر فقط به فکر راضی کردن مشتریان خود هستید ، بدانید که به زودی جذب پیشنهاد سایر رقبای شما شده و به شما وفادار نخواهند ماند . و معمولا اینگونه مشتریان به ندرت شما را به دیگران پیشنهاد می دهند.

۲٫ خدمات فروش خارج از عرف 

یکی از کار هایی که برای تمایز پیدا کردن از سایر رقبایمان میتوانیم انجام بدهیم این است که خدمتی فراتر از انتظار مشتری به او ارائه بدهیم. در واقع این حداقل کاری است که میتوانیم خود را با آن در ذهن مشتری ماندگار کرده و باعث شویم وفاداری بیشتری به ما داشته باشد . البته باید بدانید که هر خدمت اضافی که خارج از عرف معمول برای مشتریانتان انجام می دهید به زودی توسط رقبا تقلید می شود. بنابراین هر روز باید در تلاش برای ایجاد خدمت جدید باشید.

۳٫ خدمات فروش مشعوف کننده

بسیاری از کسب و کار های موفق امروزه علاوه بر ارائه خدمتی اضافه که خارج از انتظار مشتریانشان می باشد، این خدمت را به گونه ای طراحی میکنند که بتوانند آنها را بسیار خوشحال کنند. و به این افتخار می کنند که توانسته اند لبخندی بر چهره ی مشتری خود می بنشانند.

در ادامه بخوانید  مشتریان کسب‌وکارهای خانگی چه کسانی هستند؟

مثلا یک مزون مانتو را در نظر بگیرید که پس از دوختن مانتویی زیبا مطابق با سلیقه مشتری خود به او روسری ست با مانتو اش هدیه می دهد. و اینگونه کسب و کار خود را برای همیشه در ذهن مشتری اش ماندگار کرده و باعث می شود که مشتریانش به دیگران هم پیشنهاد خرید از مزون او را بدهند.

اگر نمی توانید چیزی به مشتری خود هدیه داده و او را خوشحال کنید پس حداقل با  ارسال یک دست خط از او تشکر کنید. این می تواند کوچکترین اقدام شما برای خوشحال کردن مشتریانتان باشد.

۴٫ خدمات فروشی برای سورپرایز کردن مشتری 

خدماتی که پس از فروش به مشتری خود ارائه می دهید به گونه ای باشد که نه تنها او را خوشحال می کند بلکه اورا بسیار هیجان زده و یا شگفت زده کند. به طوری که مدام با اطرافیانش راجع با شما حرف بزند.

 

خدمات فروش را با پیگیری بعد از فروش عالی تر کنید

به عنوان یک کارآفرین خانگی باید برای رقابت با سایر رقبا نباید پیگیری های بعد از فروش را نادیده بگیرید.

پیگیری هایی که برای بالا بردن کیفیت خدمات فروش خود می توانید انجام بدهید شامل:

  • پس از ثبت سفارش تمام کار ها را به سرعت انجام داده و محصول را با کیفیت بالا در کوتاه ترین زمان ممکن آماده کنید.
  • مشتری را در جریان تمام مراحل بعد از ثبت سفارش قرار دهد. اگر دارای وب سایت هستید و مشتری سفارش خود را آنجا ثبت کرده است ، می توانید سامانه پیامکی خود را فعال کرده و به راحتی مشتری را از مراحل ثبت سفارش ، تولید ، بسته بندی و ارسال آگاه کنید. و در صورت تاخیر یا اشکالی در مراحل با او تماس گرفته و او را در جریان بگذارید. هرگز مشتری خود را از این طریق غافلگیر نکنید.
  • حداقل یک پیام یا دست خط تشکر برای مشتری خود بفرستید یا درصورت بزرگ بودن سفارش مشتری برای او هدیه ویژه ای در نظر بگیرید. این کار باعث خوشحالی و تکرار خرید از شما می شود.
  • آخرین تماسی که با مشتریان خود دارید در واقع مهم ترین تماس محسوب می شود چون از دیگر تماس ها بیشتر در ذهن او خواهد ماند.از او تشکر کرده و بخواهید در صورت سوال یا هرگونه مشکلی با شما تماس بگیرد و مطمئن شوید شماره و ایمیل شما رادارد. این درجه اهمیت دادن به مشتری احساس خوشحالی و شگفت زده شدن را برای او به همراه خواهد داشت.

 

پس همین امروز لیست خدماتی را که معمولا به مشتری پس از فروش ارائه می دهید تهیه کنید و در آخر با اضافه کردن یک هدیه یا خدمتی  او را غافلگیر کنید.

 

موفقیت را با خوشحالی در آغوش بگیرید…

5/5 ( 2 نظر )