مشتریان کسب‌وکارهای خانگی چه کسانی هستند؟

مشتریان

مشتریان کسب‌وکارهای خانگی و روش‌های دست‌یابی به این مشتریان و در کنار آن راهکارهای افزایش آنها، در آغاز کسب‌وکار، ذهن کارآفرینان مشاغل خانگی را درگیر می‌کند. چراکه این افراد، بازاریابانی کارآزموده و باتجربه نیستند و همین امر نیز ممکن است در وهله اول آنها را کمی دچار هراس کند! هراس از اینکه نتوانند محصولات‌شان را به فروش برسانند. این دغدغه کاملا درست است اما راهکارهای زیادی برای فروش محصولات کسب‌وکارهای خانگی وجود دارد. کافی است که این مقاله را تا انتها بخوانید.

مهم‌ترین هدف هر کسب‌وکار در آغاز شکل‌گیری آن، یافتن مشتری و رسیدن به فرایند فروش است. در همین راستا کسب‌وکارهای خانگی باید در آغاز فعالیت، وضعیت مشتریان و روند فروش را در نظر گرفته و به آن سمت و سویی دقیق بدهند؛ به همین منظور در ادامه به معرفی برخی از مشتریان بالقوه‌ای که این مشاغل خواهند داشت و نحوه مدیریت آنها می‌پردازیم.

رهگذارنی که مشتری شما می‌شوند!

اگرچه روند یافتن مشتری و هدایت آنها به سوی خرید، زمان‌بر بوده و به سرعت اتفاق نمی‌افتد، اما می‌توان با اتخاذ رویکردهایی این فرایند را تسریع بخشید. شاید بتوان گفت یکی از نخستین نمونه‌های مشتریان کسب‌کارهای خانگی افرادی هستند که در اصل مشتری محسوب نمی‌شوند!

این گروه با ورود به سایت شما، یک رهگذر محسوب می‌شوند و نحوه مدیریت و برخورد شما می‌تواند آنها را از گروه مخاطبان بالقوه، به مشتریان بالفعل تبدیل کند. بر این اساس، مهم‌ترین روندی که باید در مقابل این گروه از مشتریان در پیش گرفت، طراحی یک برنامه به منظور برقراری تماس است تا کم‌کم به فرایند خرید نزدیک شوند.

ترسیم بازار هدف برای مشتریان کسب‌وکارهای خانگی

یکی از اشتباهات رایجی که کارآفرینان کسب‌وکارهای خانگی در ارتباط با جذب مشتری مرتکب می‌شوند، صرف پول و وقت خود به صورت کلی و برای گروهی از مشتریانی است که صرفا خریدار یکی از محصولات آنها هستند؛ در حالی که در انتخاب مشتری، قبل از هر چیز باید بازار هدف خود را تعیین کرد. یعنی به جای برنامه‌ریزی برای فروش یک محصول، روی بازار گسترده و محصولات بیشتری برنامه‌ریزی شود.

در ادامه بخوانید  افزایش فروش در کسب‌وکار خانگی با 4 راهکار ساده اما کاربردی!

بازار هدف مشتریان کسب‌وکارهای خانگی مربوط به آن دسته از مخاطبانی است که نزدیک‌ترین ارتباط را با کسب‌وکار مذکور دارند؛ بر این اساس، ابتدا باید به شناسایی بازار هدف و تقسیم‌بندی آنها پرداخت؛ این امر نیز با پاسخ‌هایی که در جواب پرسش‌های زیر داده‌ می‌شوند، امکان‌پذیر است:

سوالانی مانند اینکه خریداران این محصول اغلب چند ساله‌ هستند؟ آیا تفکیک جنسیتی تأثیری در روند بازاریابی انجام می‌شود؟ به این معنا که محصولات بیشتر مختص آقایان هستند یا خانم‌ها؟ دیگر اینکه پس‌زمینه اقتصادی و اجتماعی این دست از مشتریان کسب‌وکارهای خانگی چیست و چندین پرسش متنوع دیگر که با توجه به ماهیت هر کسب‌وکار، می‌توان مطرح کرد. در نهایت، پس از تعیین بازار هدف، می‌توان یک برنامه دقیق بازاریابی و یک ارتباط درست را با این گروه از مشتری ها ترتیب داده و به مخاطبانی که نیازمند محصول شما بوده و امکان خرید بالایی دارند، دسترسی پیدا کرد.

لیست مشتریان بالقوه را بنویسید

تهیه یک لیست از مشتریان بالقوه می‌تواند یکی از اقدامات مهم و تأثیرگذار در روند شناخت مخاطبان و جذب آنها به شمار رود، چراکه با تهیه چنین لیستی، می‌توان برنامه‌ریزی دقیقی در برقراری ارتباط با مشتریان و راهنمایی آنها به سوی فرایند خرید تنظیم کرد.

برای این منظور، همه افراد می‌توانند مشتری کسب‌وکارهای خانگی خود را از راه‌های مختلفی وارد این لیست کنند. مانند گروه مخاطبان خصوصی که شامل دوستان، نزدیکان و خانواده شما هستند و قطعا می‌توانند گزینه خوبی برای مشتریان بالقوه شما به شمار روند.

همچنین مشتری موجود را نیز از یاد نبرید، زیرا این افراد نیز می‌توانند به صورت بالقوه در لیست شما باقی بمانند، پس تماس‌های ارتباطی خود را با آنها حفظ کنید. از دیگر راه‌های جذب مشتریان بالقوه می‌توان به حضور در رسانه‌های اجتماعی و یافتن مخاطبان جدیدتر نیز اشاره کرد.

 

موفقیت را با خوشحالی در آغوش بگیرید…

5/5 ( 10 نظر )