موانع رشد کسب‌وکار خانگی را چگونه از سر راه برداریم؟

رشد کسب‌وکار خانگی

موانع رشد کسب‌وکار خانگی یکی از مهم‌ ترین مسائلی به شمار می‌رود که صاحبان این مشاغل باید به آن توجه داشته باشند؛ شاید تصور اکثر شما این باشد که کسب‌وکارهای خانگی کارهای بعضا راحتی هستند که چندان تحت تأثیر شرایط بیرونی قرار نمی‌گیرند، درحالی بسیای از عوامل بیرون می‌توانند یک سدّ جدی برای پیشرفت این مشاغل باشند.

اگرچه خوش‌بینی و داشتن اعتماد به نفس در ارتباط با کسب‌وکارهای کوچک خانگی یک عامل کلیدی در رشد آنها محسوب می‌شود، اما از موانعی که ممکن است بر سر راه کسب‌وکار شما قرار بگیرد نیز نباید غافل باشید. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که پیشرفت کاری برای‌تان مهم است، ادامه این مقاله را از دست ندهید.

نادیده گرفتن شاخص‌های تجاری

یکی از مهم‌ترین موانع رشد کسب‌وکار خانگی ، فراموش کردن شاخص‌های آن است؛ به این معنا که صاحب یک شغل خانگی باید زوایای گوناگون کسب‌وکار خود را مورد ارزیابی قرار بدهد و به دنبال شاخص‌هایی باشد که از طریق تقویت آنها، امکان رشد بیشتر آن کسب‌وکار فراهم شود.

همه شما از داشتن درآمد بیشتر و رشد کسب‌وکارتان از جهات‌ مختلف استقبال می‌کنید، اما نکته مهم این است که باید سعی کنید در وهله اول شاخص‌های تجاری کار خودتان را تشخیص دهید. برای این کار باید به مطالعه بازار و جایگاه رقبا پرداخته و در نهایت به این نتیجه برسید که با تقویت کدام بخش از کسب‌وکارتان، رشد بیشتری را تجربه خواهید کرد.

 نادیدن گرفتن رقابت از موانع رشد کسب‌وکار خانگی

اگر در خانه‌تان نشسته‌اید و فکر می‌کنید با بازار بیرونی و کسب‌وکارهای هم‌طراز خود در رقابت نیستید، سخت  در اشتباه هستید، یکی از نقاط قوت برای هر کسب‌وکاری، خصوصا کسب وکارهای خانگی، مبحث رقابت است؛ به طوری‌ که نادیده گرفتن آن می‌تواند یک مانع جدی در راه رشد یک فعالیت اقتصادی خانگی باشد.

در ادامه بخوانید  فریلنسری راه حلی مناسب برای شروع کار در خانه با سرمایه کم!

بنابراین سعی کنید برای غلبه بر موانع رشد کسب‌وکار خانگی خود، بازارهای رقیب را مد نظر داشته و با توجه به فضایی که در کسب‌وکارتان جریان دارد، روند حرکت شغل خود را ادامه دهید. در این زمینه، تحلیل و ارزیابی مشاغل هم‌طراز و رصد کردن بازار می‌تواند یکی از عناصر کمک‌کننده محسوب شود.

مردم را فراموش می‌کنید

یک مؤسس کسب‌وکار خانگی، عموما مردم را مخاطبانی تعریف می‌کند که در نهایت باید بازار اصلی او را تشکیل دهند، در حالی که منظور از مردم، می‌تواند افرادی باشد که به رشد و توسعه کسب وکار شما کمک خواهند کرد. پس نباید اینطور تصور کنید که یک کسب وکار خانگی نیازی به استخدام کارمند و نیروی کار ندارد‍!

اتفاقا نادیده گرفتن مردم یکی از موانع رشد کسب‌وکار خانگی به شمار می‌رود، چراکه خود را از استعدادهایی که می‌توانند کمک جدی به شما داشته باشند، محروم کرده و از طرف دیگر کارهای خیلی زیادی را به خوتان تحمیل می کنید. این در حالی است که از طریق کمک گرفتن از نیروهای جدید و کارآمد، رشد بهتری را تجربه خواهید کرد.

عدم برنامه‌ریزی برای پول از موانع رشد کسب‌وکار خانگی

از آنجایی که مشاغل کوچک خانگی سرمایه‌های محدودتری دارند، نداشتن یک برنامه‌ریزی مناسب مالی، آسیب‌های جدی در پی خواهد داشت. ممکن است برخی از افراد اینطور تصور کنند که یک کسب‌وکار کوچک، نیاز به بررسی‌های مالی و نقدی دقیقی ندارد، در حالی که این تفکر، اشتباه است!

اتفاقا به همین دلیل که یک کسب‌وکار، کوچک است و سرمایه اندکی دارد، یک کارآفرین موفق باید برای تمام هزینه‌هایی که می‌کند مانند بازاریابی، تولید محتوا، خرید مواد اولیه و…، برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشد تا در نهایت کسب‌وکارش رشد خوبی را  در آینده تجربه کند.

 

موفقیت را با خوشحالی در آغوش بگیرید…

 

4.9/5 ( 7 نظر )