مادران کارآفرین و سه پرسش اساسی که پیش روی آنهاست!

مادران کارآفرین

مادران کار آفرین در صورتی می‌ توانند کسب‌ و کارهای موفق خانگی خود را راه‌اندازی کنند که با چالش‌ها، ظرفیت‌ها، محدودیت‌ها و مشکلاتی که نسبت به سایر زنان کارآفرین دارند، آشنا شده و بتوانند بر آنها غلبه کنند.

آیا شما هم از آن دسته مادرانی هستید که فکر می‌کنید کسب‌وکارتان و مادر بودن‌تان در تداخل با یکدیگر قرار دارد و برای اینکه یک مادر نمونه باشید باید کسب‌وکارتان را رها کنید؟! و یا اصلا اینطور تصور می‌کنید که داشتن یک کسب‌وکار خانگی در تضاد با مادر شدن است؟!

ما در این مقاله سعی می‌کنیم تا درباره راه‌های موفقیت مادران کارآفرین صحبت کنیم که در زمینه مشاغل خانگی فعالیت می‌کنند و در عین حال با مشکلات و محدودیت‌هایی هم رو‌به‌رو هستند. برای رسیدن به یک درک درست از موقعیت کارآفرینی خود، باید سه پرسش اساسی زیر را از خود بپرسید.

انگیزه من برای شروع این کسب‌وکار چیست؟

زمانی می‌توانیم در راه‌اندازی یک شغل موفق باشیم که انگیزه اصلی خود را نسبت به شغل مورد نظر ترسیم کنیم. مادران کارآفرین، باید نسبت به کسب‌کاری که راه‌اندازی می‌کنند، انگیزه بسیار بالایی داشته باشند و از همه مهم‌تر، انگیزه و هدف خود را بشناسند؛ چراکه مسؤلیت مادر بودن در کنار راه‌اندازی یک شغل خانگی، بار سنگینی را بر دوش آنها می‌گذارد.

نداشتن یک چشم‌انداز درست از کسب‌وکار، نشناختن انگیزه‌ها و اهمیت ندادن به اهداف اصلی، یعنی قدم گذاشتن در یک مسیر تاریک! به همین دلیل نیز اگر شما یک مادر هستید و قصد راه‌اندازی کسب‌وکار خانگی خود را دارید، باید حتما در قدم اول، انگیزه‌ها و اهداف خود را به طور دقیق روشن کنید.

آیا مادران کارآفرین مهارت‌های لازم را برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار دارند؟

راه‌اندازی یک شغل خانگی، در عین حال که چندان سخت به نظر نمی‌آید، فرایند بسیار پیچیده‌ای است که راه پرفراز و نشیبی را پیش روی صاحبان خود قرار می‌دهد. تا به حال به این فکر کرده‌اید که یک مادر برای راه‌اندازی کسب‌وکار خود به چه مهارت‌هایی نیاز دارد؟

در ادامه بخوانید  شما برای راه اندازی کسب و کار خانگی به اراده نیاز ندارید!

یک کسب‌وکار خانگی در عین حال که نیاز به مهارت‌هایی چون بازاریابی، آشنایی با فضای دیجیتال، حسابداری و… دارد، در رابطه با زنانی که مادر هستند، مهارت‌های دیگری را نیز می‌طلبد؛ مانند زمان‌بندی دقیق و ارائه یک برنامه درازمدت که در آن، نیازهای یک کودک نیز در نظر گرفته‌ شده‌ است.

به بیان بهتر زنان کارآفرینی که مادر هستند، نباید از موقعیت خود وحشت داشته باشند، اما در عین حال باید تفاوت خود را با دیگر زنان کارآفرین درک کرده و به دنبال یک برنامه‌ریزی مناسب‌تر و حتی یاد گرفتن مهارت‌های بیشتر باشند.

آیا زمان کافی برای مدیریت یک کسب‌وکار و حمایت از خانواده خود را دارم؟

شاید بتوان گفت مهم‌ترین چالشی که مادران کارآفرین با آن روبه‌رو هستند، برقراری یک تعادل مناسب بین کسب‌وکار و خانواده است؛ به این معنا که یک مادر کارآفرین، در عین حال که نسبت به شغل خود حساسیت دارد، باید خانواده، فرزندان و نیازهای آنها را نیز در نظر داشته باشد.

کودکان به مراقبت‌های جسمی و تحصیلی نیاز دارند، باید زمانی را برای تفریحات خانوادگی اختصاص داد و مادران اگر نتوانند این توازن را برقرار کنند، دچار احساس عذاب وجدان می‌شوند که این احساس نیز در دراز مدت باعث فرسودگی شغلی و ایجاد تنش در روابط خانوادگی خواهد شد.

مادران کارآفرین می‌توانند از طریق روبه‌رو شدن با سه پرسش فوق و ارائه پاسخ‌های صادقانه و دقیق به خود، مسیر کسب‌و‌کار را برای خود روشن کرده و با شناخت دقیق چالش‌ها و محدودیت‌هایی که دارند، قدم در این راه بگذارند.

 

موفقیت را با خوشحالی در آغوش بگیرید…

5/5 ( 7 نظر )